Ofsted says about Ben Jonson: ‘This is a harmonious, welcoming and inclusive school.’ We couldn’t agree more!

Staff

Leadership Management Team

Monica Forty

Headteacher

Charlie Gorman

Deputy Headteacher

Alice Bryant

Assistant Headteacher

Alex Langfield

Assistant Headteacher - Phase & Science Leader

Asma Mushtaq

PA, HR and Communications Manager

Louise Foxwell

Assistant Headteacher - Phase & Geography Leader

Ebru Karatufek

Assistant Head & SENCO Leader

Philip Donaldson

Business Manager

Muslimah Khanom

Assistant Headteacher - Teaching and Learning & Curriculum

Ben Stone

Assistant Head - Assessment Lead

Reception

Masuma Begum

Azure Class Teacher

Laurence Westwood

Red Class Teacher

Kerry Slade

Yellow Class Teacher & History & Geography Leader

Jodie Buchanan

Red Class Teacher & Early Years Curriculum Leader

Shorifa Begum

Teaching Assistant

Shima Uddin

Nursery Nurse

Hushneara Chowdhury

Nursery Nurse

Jaheda Khanom

Nursery Nurse

Preet Kour

Nursery Nurse

Fatema Bibi

Teaching Assistant

Nosheen Zara

Teaching Assistant

Year 1

Meredith Dougherty

Ionian Class Teacher & Year Group Leader & Science Leader

Simon Wade

Adriatic Class Teacher

Sabina Begum

Coral Class Teacher

Brenda Daley

Year 1 ELS Specialist Support

Rashida Begum

Teaching Assistant

Farzana Akter

Teaching Assistant

Jasmina Begum

Teaching Assistant

Najmin Sultana

Teaching Assistant

Alima Begum

Teaching Assistant

Sumaiya Begum

Teaching Assistant

Nurun Nessa

Teaching Assistant

Syeda Begum

Teaching Assistant

Year 2

Jane Nashashibi

Torres Class Teacher & PSHE Leader

Katherine Calhoun

Coral Class Teacher

Amy Byrne

Java Class Teacher

Rohim Uddin

Teaching Assiatnt

Tahmina Khatun

Teaching Assistant

Hatice Cebi

Teaching Assistant

Sapphire Duerden

HL Teaching Assistant

Year 3

Mashudah Farzana

Caribbean Class Teacher

Ben Stone

Assistant Head & Timor Class Teacher

Mofsina Tahera

Sulu Class Teacher & Modern Foreign Language Leader

Nilima Begum

Ross Class Teacher

Emily Stein

Baffin Class Teacher & English Leader

Yasmin Kamaly

HL Teaching Assistant

Teresa Said

Teaching Assistant

Le-verne Synphorien

Teaching Assistant

Khaleda Khatun

Teaching Assistant

Halima Sadia

HL Teaching Assistant

Marian Adan

Teaching Assistant

Year 4

Helen Tassell

Caspian Class Teacher & Year Group Leader & Maths Leader

Keri Wakeham

Student Teacher

Afsana Ahmed

Teaching Assistant

Perrell Shaw

Teaching Assistant

Parvin Begum

Teaching Assistant

Year 5

Aaron Welch

Flores Class Teacher

Ayesha Begum

Aegean Class Teacher & Maths Leader

David McConway

Tasman Class Teacher

Repah Begum

Teaching Assistant

Nasima Ali

Teaching Assistant

Remi Begum

Teaching Assistant

Nadia Sultana Kabiri

Teaching Assistant

Year 6

Paul Cornall

Mediterranean Class Teacher & Year Group Leader & English Leader

Alice Bryant

Assistant Head & Atlantic Class Teacher

Shazeda Hussain

HL Teaching Assistant

Elizabeth Harding

Teaching Assiatant

Yasmin Khanom

Teaching Assistant

Sussan Rastar

Teaching Assistant

Specialist Teaching

Jan Aelmans

ICT Team Leader

Prenash Desai

Art Teacher & Religious Education Leader

Jenny Jones

Design & Technology Leader

George Tsaiousidis

Music Leader

Tahir Uddin

Technical Support & Digital and Social Media Officer

Leire Guezala de Mier

Creative Dance Teacher

Inclusion Team

Shireena Begum

Speech & Language Specialist

Dee Dillon

Attendance and Family Support

Ruth Gwyther

Learning Mentor

Rachel

Speech, Language & ASD Specialist

Lee-Ann Smith

Lead Child & Family Support Worker

Shara Noor

Learning Mentor

Lyndsay Johnson

SENCO

Admin Team

Theresa Hughes

Personnel Manager

Shafia Begum

Reception /Admin Officer

R Bibi

Pupil Data Manager

Xanthe Topping

Reception /Admin Officer

Amanda Edmeades

Finance Officer

Midday Supervisors

Parvez Chowdhury

Senior Midday Meals Supervisor

Noorjahan Khatun

Senior Midday Meals Supervisor

Daisy Rajib

Midday Meals Supervisor

Hamida Begum

Midday Meals Supervisor

Nazera Begum

Midday Meals Supervisor

Joygun Bibi

Midday Meals Supervisor

Salome Attipoe

Midday Meals Supervisor

Syeda Ali

Midday Meals Supervisor

Muna Suleman

Midday Meals Supervisor

Ruma Zaman

Midday Meals Supervisor

Falema Begum

Midday Meals Supervisor

Ruzina Pir

Midday Meals Supervisor

Angela Chambers

Midday Meals Supervisor

Amina Khanom

Midday Meals Supervisor

Lotifa Khatun

Midday Meals Supervisor

Rajmina Begum

Midday Meals Supervisor

Hajerah Khatun

Midday Meals Supervisor

Bonnie Talbot

Midday Meals Supervisor

Billie Hall

Midday Meals Supervisor

Ferdous Begum

Midday Meals Supervisor

Nadira Choudhury

Midday Meals Supervisor

Remi Begum

Midday Meals Supervisor

Ruksana Begum

Midday Meals Supervisor

Saima Miah

Midday Meals Supervisor

Shafia Begum

Midday Meals Supervisor

Shahnaz Begum

Midday Meals Supervisor

Shapla Bibi

Midday Meals Supervisor

Tahida Ali

Midday Meals Supervisor

Teresa Lazans

Midday Meals Supervisor

Nurun Nessa

Midday Meals Supervisor

Jamila Begum

Midday Meals Supervisor

Premises Managers

Yusupha Miknas

Premises Manager

Justin Alleyne

Premises Manager